Skip to content
  1. Akú pílu treba používať na konkrétne práce?

  2. = rýchlosť
    = presnosť
    = pílenie v oblúkoch
    = pílenie po priamke
    = pílenie v priestoroch so sťaženým prístupom
  3. 1) Priamočiara píla

    Priamočiara píla je najvšestrannejší typ píly. Dokáže presne rezať priamky aj oblúky. Priamočiara píla je jednoznačne najideálnejšia možnosť predovšetkým na pílenie oblúkov. Priamočiare píly možno používať s množstvom rôznych pílových listov optimalizovaných pre rôzne materiály, presnosť, rýchlosť a typy oblúky. Čo sa týka materiálov, rezať možno napríklad drevo, kov, plasty, sadrokartón, laminované dosky či dokonca keramické dlaždice.
  4. 2) Kotúčová píla

    Kotúčová píla sa zväčša používa na rýchle, presné rezanie po priamke. Vyniká pri vykonávaní dlhých rezov v hrubších materiáloch. Kotúčové píly sa používajú najmä na rezanie dreva, ale dokážu rezať aj iné materiály – v niektorých prípadoch je potrebné použiť špeciálne pílové kotúče. Medzi najbežnejšie materiály, ktoré možno rezať kotúčovými pílami, patria drevotrieska, preglejky, drevené nosníky, podlahové krytiny z tvrdého dreva a podkladové dosky.
  5. 3) Chvostová píla

    Chvostová píla – niekedy nazývaná aj mečová píla – sa používa najmä na náročné rezanie, prerezávanie konárov a demoličné práce. K dispozícii sú rôzne pílové listy na pílenie špecifických materiálov, ako napríklad drevo a kov.
  6. 4) Multifunkčná píla

    Multifunkčná píla je ideálna na rezanie širokej palety materiálov: na rezanie mnohých rôznych materiálov potrebujete len jeden nástroj. Počnúc drevom cez dlaždice a laminátové podlahové materiály až po hliník a PVC. Dokáže presne vykonávať rovné rezy a je veľmi vhodná na zanorovacie rezanie. Multifunkčnú pílu možno používať s mnohými typmi pílových kotúčov, ako sú napríklad diamantové kotúče, kotúče HSS a kotúče s karbidovou povrchovou vrstvou. Všetky tieto kotúče sú k dispozícii vo väčšine železiarstiev a obchodov s náradím.