Teplovzdušná pištoľ

 1. Na aký účel slúžia rôzne dýzy pre teplovzdušné pištole?

  Dýzy zvyšujú presnosť aplikácie pri rôznych prácach. Dokážu napríklad nasmerovať prúd vzduchu na konkrétny bod alebo ho udržať preč od okna. Na trhu je k dispozícii mnoho rôznych dýz – v tejto časti uvádzame niektoré z tých najbežnejších typov.
 2. 1) Redukčná dýza

  Táto dýza sa môže použiť na ohriatie časti pracovného povrchu. Hodí sa na spájkovanie a odstraňovanie spájky aj na ohýbanie plastových rúrok. Redukčné dýzy s malým priemerom (Ø 9 mm) sa používajú s elektronicky ovládanou tepelnou pištoľou. Nástroj môžete použiť na úlohy, ktoré si vyžadujú väčšiu presnosť, napríklad na zváranie základných dosiek. Dýzy s malým priemerom sa používajú aj s inými nadstavcami, ktoré sú vhodné pre elektronicky ovládané tepelné pištole.
 3. 2) Reflektorová dýza

  Táto dýza je ideálna na ohýbanie plastových potrubí, spájkovanie medených rúr, montáž zmršťovacích bužírok alebo akékoľvek iné práce, pri ktorých treba smerovať teplo na celú plochu obrobku.
 4. 3) Povrchová dýza

  Plošná dýza fúka horúci vzduch na pracovný povrch. Môžete ju použiť, keď chcete odstrániť staré podlahové krytiny alebo vinylovú podlahu pri veľmi vysokej teplote alebo odstrániť náter.
 5. 4) Dýza na ochranu skla

  Dýzu na ochranu skla využijete na odvedenie vzduchu a ochranu skla pri odstraňovaní náterov z okenného rámu alebo zmäkčovaní tmelu.
 6. 5) Štrbinová dýza

  Štrbinová dýza je nasadená na redukčnú dýzu s malým priemerom. Táto kombinácia dokonale vyhovuje na zváranie PVC plachtoviny. Treba uviesť, že táto dýza sa môže používať iba s elektronicky ovládanými tepelnými pištoľami.
 7. 6) Zváracia dýza

  Aj zváracia dýza sa nasadzuje na redukčnú dýzu s malým priemerom. Ak potrebujete zvárať plasty, musíte cez dýzu viesť zváracie elektródy z príslušného materiálu. Elektródy sa potom roztavia v zvarovom šve. Treba uviesť, že táto dýza sa môže používať iba s elektronicky ovládanými tepelnými pištoľami.