Teplovzdušná pištoľ

  1. Ochrana proti preťaženiu

    Pravdepodobne na to príliš nemyslíte, ale mali by ste si pamätať, že teplovzdušná pištoľ sa môže ľahko prehriať. Od časti, na ktorej pracujete, sa odráža teplo späť na teplovzdušnú pištoľ. Väčšina teplovzdušných pištolí má našťastie ochranu proti tomuto efektu, inak by sa mohli ľahko prehriať a poškodiť skôr než by ste si uvedomili, čo sa deje.

    Väčšina teplovzdušných pištolí je vybavená tepelnou ochranou, ktorá sa tiež nazýva stála regulácia tepla. Tento mechanizmus reguluje maximálnu teplotu tak, že pri prehriatí pištole vypne hlavné ohrevné teleso, ale ventilátor ďalej beží a ochladzuje motor. Po dosiahnutí normálnej teploty sa ohrevné teleso automaticky znova zapne. Úžasné na tom je, že nič z toho si ani nevšimnete, takže môžete pokračovať v práci.

    Niektoré teplovzdušné pištole sú vybavené elektronickou reguláciou na zaistenie stálej teploty. Táto ochrana proti prehriatiu má automatické ovládanie, vďaka čomu môžete používať aj dýzy s malým priemerom na rozličné spájkovacie a zváracie práce a na odstraňovanie spájky. Elektronika reguluje maximálnu teplotu a automaticky ju znižuje, keď sa pištoľ začína prehrievať. Túto reguláciu si ani nevšimnete.