SKIL Hoblíky

Na základe svojej bohatej tradície drevoobrábacieho náradia vyvinula spoločnosť SKIL celý rad výkonných, spoľahlivých hoblíkov na hobľovanie plôch, zrážanie hrán rohov a vytváranie drážok.

Použitie náradia

Na aký účel sa používa elektrický hoblík?

 1. Na aký účel sa používa elektrický hoblík?

 2. 1) Hobľovanie povrchov
 3. 2) Zrezávanie rohov
 4. 3) Vyrezávanie drážok

Ako možno predísť príliš skorému otupeniu nožov?

 1. Ako možno predísť príliš skorému otupeniu nožov?
  Aj keď sú hobľovacie nože väčšinou vratné a môžu sa použiť na obidvoch stranách, je samozrejme dobré uistiť sa, že čepele zostanú ostré čo najdlhšie.
 2. Je dôležité, aby ste pred začiatkom práce z obrobku odstránili všetky skrutky, klince a iné predmety. Je to dôležité nielen kvôli bezpečnosti, ale aj aby sa zabránilo poškodeniu nožov. Pred začiatkom práce sa uistite, že nožom nič neprekáža v dráhe hobľovania a odstráňte všetky triesky zachytené v nástroji.
 3. Pred položením elektrického hoblíka vám tiež odporúčame počkať, kým sa nože úplne nezastavia. Pohybujúce sa nože sa môžu zachytiť na povrchu, čo nielenže spôsobí ťažšie ovládanie hoblíka, ale tiež môže poškodiť nože a obrobok.
 4. A na koniec ešte jedna vec: skontrolujte, či elektrická hobľovačka, ktorú zamýšľate kúpiť, má parkovaciu nohu. Toto príslušenstvo chráni hoblík aj obrobok po použití.
 5. Mimochodom, je vhodné vymeniť tupé čepele čo najskôr. Pozrite si video, aby ste videli ako na to.

Aký je rozdiel medzi nožmi pre hoblíky typu HSS a TCT (označované aj HM)?

 1. Aký je rozdiel medzi nožmi pre hoblíky typu HSS a TCT (označované aj HM)?
  Nože pre hoblíky s označením HSS (teda vyrobené z vysokorýchlostnej ocele) sú ostrejšie, takže dosiahnete najhladší výsledok hobľovania. Nože typu TCT (s povrchovou vrstvou z karbidu volfrámu) označované aj HM (tvrdý kov) sú menej ostré. Výsledné obrobenie je o čosi menej hladšie než v prípade nožov typu HSS, no výsledok je stále veľmi dobrý. Veľkou výhodou nožov typu TCT je skutočnosť, že zostávajú ostré až 5-krát dlhšie.

Ako treba postupovať pri výmene hobľovacích nožov na elektrickom hoblíku?

 1. Ako treba postupovať pri výmene hobľovacích nožov na elektrickom hoblíku?

Podrobné postupy a rady DIY